Background

Zdrowie

Borelioza - jak się chronić przed kleszczami

Borelioza - jak się chronić przed kleszczami

W Polsce mamy do czynienia z najbardziej niebezpiecznymi kleszczami - pospolitym, łąkowym i obrzeżkiem gołębim. Czyhają na nas w lasach, na łąkach i pod drzewami. Mogą przedostać się także do mieszkania i gromadzić się pod parapetem lub w szparze w podłodze. Sprawdź, jak chronić się przed kleszczami i jak uniknąć ukąszenia.

Skuteczna ochrona przed kleszczami

Wiemy, w jakich miejscach istnieje największe ryzyko napotkania kleszczy, dlatego starajmy się ich unikać. Kleszcze są najbardziej aktywne w godzinach porannych - jeśli chcesz wybrać się na spacer do lasu, lepiej wybierz godzinę bliżej południa. Nie wchodź w głąb lasu, w krzaki i wysokie trawy. Na kleszcze możemy natrafić na obrzeżach łąki i lasu. Zawsze chodź środkiem ścieżek i pamiętaj o odpowiednim okryciu ciała. Zakładaj buty za kostkę i długie skarpetki. Nie odkrywaj ciała, bo tym samym narażasz się na atak ze strony kleszcza. Jeśli wybierasz się na wycieczkę, lepiej załóż długie spodnie i bluzkę z rękawem. Pamiętaj również o nakryciu głowy np. o czapce z daszkiem. Dobrym pomysłem będzie również założenie jasnych ubrań, na których łatwiej będzie nam namierzyć nieproszonego gościa.

Preparaty i zioła odstraszające kleszcze

Pamiętaj o stosowaniu środków odstraszających kleszcze. Zainwestuj w odpowiednie repelenty (substancje zawierających dietylotoluamid DEET), które rozpyla się na ubranie oraz odsłoniętą skórę. Substancja DEET blokuje receptory insektów oraz pajęczaków i zniechęca ich do kontaktu z naszą skórą. Preparat wysokiej jakości działa nawet przez kilka godzin. Skuteczność jest zależna od stężenia. Repelenty odstraszają między innymi kleszcze, komary, meszki, muchy, oraz roztocza. Aby chronić się przed kleszczami, warto również stosować niektóre zioła np. wrotycz. Wydziela on charakterystyczny zapach, który skutecznie odstrasza owady. W przypadku ukąszenia przez zakażonego kleszcza dobrym pomysłem będzie picie czystka. Może on bowiem mieć wpływ na hamowanie namnażania się bakterii, które są odpowiedzialne za boreliozę.

Borelioza, czyli dlaczego kleszcze są groźne

Jeśli mimo środków ostrożności zauważysz kleszcza, w ciagu 1-5 tygodnia od jego usunięcia pojawia się rumień, musisz natychmiast zgłosić się do lekarza. Konieczna będzie wówczas kuracja antybiotykowa. Jeśli w tym czasie rumień nie wystąpi, warto dla pewności zbadać krew. Należy wykonać test na obecność przeciwciał przeciw krętkom boreliozy. Coraz więcej kleszczy jest nosicielami zarazków i wirusów zapalenia mózgu. Wirusy dostają się do naszego krwiobiegu już w momencie wkłucia się kleszcza. Krętki dostają się tam nieco później, najwięcej po 24 godzinach żerowania. Wirusem zapalenia mózgu można się również zarazić, np. pijąc mleko od krowy, na której żerowały zakażone kleszcze. Takie samo zagrożenie występuje w przypadku spożycia produktów zrobionych z takiego mleka.

Komentarze : ( 0 )
Zostaw Komentarz :