Background

Zdrowie

Co należy jeść, by mieć zdrowe i białe zęby?

Co należy jeść, by mieć zdrowe i białe zęby?

Jaką dietę stosować, by mieć białe i zdrowe zęby? Jakie produkty mają właściwości wybielające, a jakie oczyszczające przestrzenie międzyzębowe? Dowiedz się, co warto jeść, by mieć piękny i zdrowy uśmiech. 

Zdrowe i białe zęby - niezbędne składniki odżywcze

Jeśli zależy nam na białych zębach, powinniśmy spożywać produkty bogate w wapń, który jest minerałem budulcowym, odpowiadającym za strukturę zębów. Niedobór wapnia może skutkować próchnicą, kruchością i złamaniami zębów. Aby temu zapobiec, należy uwzględnić w swojej diecie jogurty naturalne, maślankę oraz kefir. Jeśli nie możesz lub nie chce spożywać tego typu produktów, powinieneś stosować odpowiednie suplementy diety.

Zdrowe zęby - truskawki i marchew

Niewiele osób wie o tym, że truskawki mają właściwości wybielające. Zawierają one duże ilości kwasu jabłkowego, który możemy znaleźć w składzie większości past wybielających. Jeśli chcesz mieć zdrowe i piękne zęby, powinieneś jeść truskawki jak najczęściej. Odgrywają one ważną rolę przy zapaleniach jamy ustnej oraz zapobiegają osadzaniu się kamienia na zębach. Ponadto posiadają one właściwości regenerujące i oczyszczają miejsca chorobowo zmienione. 

Marchew jest bogata w witaminę A, dzięki czemu mineralizuje zęby oraz wzmacnia i utrzymuje dziąsła w dobrym stanie. Ponadto stymuluje wytwarzanie śliny, która może pomóc zwalczyć groźne bakterie gromadzące się w jamie ustnej. Surowa marchew pomaga oczyścić przestrzenie międzyzębowe z resztek jedzenia.

Zdrowe zęby - żółty ser i tłuste ryby

Spożywanie żółtego sera może zmniejszyć ryzyko zapalenia dziąseł oraz rozwoju próchnicy. Jedzenie sera podnosi pH płytki nazębnej - najprawdopodobniej wynika to z substancji w nim zawartych, które stymulują wytwarzanie śliny. Ser zawiera również difosforany, które możemy znaleźć w składzie past do zębów. Zadaniem tej substancji jest wzmocnienie szkliwa. Kolejny produktem, który powinien znaleźć się w Twoim jadłospisie, są tłuste ryby, które są najlepszym źródłem witaminy D. Reguluje ona gospodarkę wapniowo-fosforanową w organizmie, odpowiada za twardość kości oraz za mineralizację szkliwa zębów.

Zdrowe zęby - brokuły i zielona herbata

Brokuły to naturalne źródło koenzymu Q1. Wpływa on na kondycję przyzębia, zwiększa ich odporność i chroni dziąsła przed paradontozą. Umieszczenie w diecie brokułów może również zapobiegać odsłanianiu szyjek zębowych. Aby zachować ich wartości odżywcze, należy gotować je maksymalnie 5 minut. 

Kolejnym produktem, o którym warto pamiętać, jest zielona herbata. W jednej filiżance znajduje się ok. 0,3 mg fluoru, który wzmacnia zębinę i szkliwo zębów, a także zapewnia ochronę przed próchnicą. Picie 3 filiżanek dziennie dostarczy Ci niezbędną dawkę fluoru oraz substancji mających właściwości przeciwbakteryjne.

Komentarze : ( 0 )
Zostaw Komentarz :