Background

Dom

Jak chronić dom przed mrówkami

Jak chronić dom przed mrówkami

Insekty w domu są bardzo powszechnym i uciążliwym problemem. Na ataki mrówek narażone są praktycznie wszystkie domostwa - zarówno te zlokalizowane na parterze, jak na piętrze, w bloku mieszkalnym i domu wolnostojącym. Od czego zależy obecność mrówek i jak się przed nimi bronić?

 

Skąd wzięły się mrówki w domu?

Niektóre mrówki, na przykład faraonki, pojawiają się w mieszkaniach i zakładają tam gniazda - bardzo trudno jest je wytępić, ponieważ trzeba dotrzeć właśnie do niego. Kluczowym czynnikiem, który wabi te insekty do domu, jest obecność resztek pożywienia, na przykład w szczelinach podłogi, w pobliżu otworów, którymi mrówki mogą przeniknąć z zewnątrz do domu. Niekiedy te pracowite owady mogą pojawić się w mieszkaniu, ponieważ zadomowiły się u sąsiada z mieszkania obok. Zasadniczo jednak przyciąga je brud w mieszkaniu i resztki pożywienia w kątach podłogi. Trzeba więc w szczególności wystrzegać się rozlanych słodkich napojów lub lepiących landrynek pozostawionych pod komodą.

 

Jak wytępić mrówki, które zadomowiły się w domu?

Gdy dostrzeże się nawet pojedynczego owada, należy dokładnie przeszukać całe mieszkanie w poszukiwaniu innych osobników, a także całego gniazda. Konieczne będą wówczas skuteczne środki na mrówki, które działają na nie toksycznie. Odstraszająco może działać na przykład zapach liści pomidorów, można więc hodować te rośliny w doniczkach rozstawionych w różnych miejscach w mieszkaniu. Dużo skuteczniejsze będą jednak preparaty Protect Garden, które znajdziesz na https://www.protect-garden.pl/. Środki na mrówki należy rozsypać zgodnie z zaleceniami na etykiecie w miejscach, w których widziane były mrówki. Można także pokusić się o ich rozsypanie bezpośrednio na podłodze w szczelinach za szafkami. Mrówki będą pojawiały się głównie w kuchni, więc to tam powinno się znaleźć najwięcej środka insektobójczego.

 

A jak chronić dom przed mrówkami?

Najskuteczniej jest oczywiście zapobiegać, niż leczyć, i ma to odniesienie również do mrówek w domu. W ogródku takie insekty mogą być bardzo pożyteczne - na przykład pozbywają się mszyc na uprawach roślin. Tam żyją w swoim naturalnym środowisku i nie należy ich tępić. Z uwagi na to, że mrówki nie lgną do mieszkań w poszukiwaniu schronienia, ani po to by kąsać ich mieszkańców, jedynym co je przyciąga, jest obecność resztek pożywienia. Gdy w domu pojawi się pierwsza mrówka, za chwile będą tam kolejne, ponieważ wabią one inne osobniki swoim zapachem. Jedyną skuteczną ochroną przed mrówkami jest więc utrzymywanie bezwzględnej czystości. Dotyczy to zarówno kuchni i jadalni, jak i pomieszczeń, w których składowane są odpady organiczne. Szczególną uwagą należy objąć kosze na śmieci, a także szczeliny w podłogach i między meblami. W celach profilaktycznych warto stosować specjalne pułapki na mrówki. Takie pułapki są w stanie także kontrolować sytuację - wystarczy od czasu do czasu rzucić okiem na pułapkę. Gdy jest ona czysta, oznacza to, że dom jest wolny od mrówek. Gdy pojawią się na niej owady - należy jak najszybciej przedsięwziąć skuteczne środki zwalczające je.

Komentarze : ( 0 )
Zostaw Komentarz :