Background

Zdrowie

Jak przygotować się do założenia protezy?

Jak przygotować się do założenia protezy?

Amputacja kończyny, niezależnie od powodów - choroby bądź przebytego wypadku, jest dla lekarzy ostatecznością. Wykonuje się ją, gdy wszelkie inne możliwości zawiodły i uratowanie danej części ciała jest już niemożliwe.  Trudno dziwić się strachowi, jaki wywołuje amputacja u pacjentów, sam moment jest krytyczną i często przełomową sytuacją w życiu człowieka. Pacjenci boją się o swoją sprawność - rozumianą jako niezależność w życiu osobistym, na przykład możliwość zajęcia się sobą podczas codziennych czynności higienicznych, oraz o funkcjonowanie społeczno-zawodowe - możliwość utrzymania siebie i swojej rodziny, a także pełnienie dotychczasowych ról - rodzica czy partnera. Na szczęście amputacja nie jest jednak sytuacją z którą nie można sobie poradzić. Nieocenioną rolę w utrzymaniu komfortu i społecznej aktywności człowieka po amputacji odgrywają protezy kończyn. 

Przede wszystkim nastawienie

Ogromne znaczenie ma nastawienie psychiczne. Lekarze i technicy ortopedzi podkreślają, że znają z własnego doświadczenia zawodowego przypadki osób o podobnym stanie fizycznym, ale o znacząco różnym podejściu do zaistniałej sytuacji. Okazywało się, że ludzie z bardziej optymistycznym nastawieniem, którzy założenie protezy traktowali po prostu w kategoriach problemu do rozwiązania, dochodzili do sprawności dużo szybciej. W kontekście nastawienia psychicznego warto przypomnieć, że obawy po amputacji są całkowicie normalne i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy pytać - zarówno lekarzy, jak i specjalistów wykonujących protezy.  Technicznie rzecz biorąc przygotowanie do założenia protezy zaczyna się w gabinecie protetyka lub technika ortopedy. Zostaje wtedy pobrany odlew z gipsu, wykonywane są pomiary pozostałości po kończynie która będzie protezowana oraz zostanie przeprowadzony wywiad: potrzebne informacje to między innymi: wiek, wzrost i waga, tryb życia, przeznaczenie protezy, stan zdrowia i przyczyny amputacji. 

Proteza, czyli krok w nieznane

Następna wizyta dotyczy dopasowania i poprawek - to moment w którym warto zgłosić wszelkie uwagi dotyczące komfortu czy bólu podczas mierzenia protezy. To również dobry moment by zgłosić swoje preferencje odnośnie estetyki. Założenie protezy to tylko początek, później przychodzi czas na naukę posługiwania się nią w codziennym życiu. To długotrwały proces, ale warto pamiętać, że w protezach można nawet uprawiać sport, dlatego wysoki poziom sprawności jest kwestią jak najbardziej osiągalną.

Rodzaje protez

Większość wykonywanych protez dotyczy kończyn dolnych. Popularna jest między innymi proteza stopy (więcej informacji znajdziesz na https://www.ortocentrum.com.pl/). Dzięki szybkiemu rozwojowi biotechnologii możemy wyróżnić wiele rodzajów takich protez w zależności od zapotrzebowania: podstawowe, umożliwiające bezpieczne chodzenie i wykonywanie codziennych czynności lub bardziej zaawansowane pozwalające na uprawianie sportu. Osoby szczególnie zainteresowane naturalnym wyglądem, mogą swoją uwagę skupić na protezach estetycznych, wykonanych z silikonu, które najskuteczniej maskują brak danej części ciała.

Komentarze : ( 0 )
Zostaw Komentarz :