Background

Zdrowie

Niedrożne jajowody - częsta przyczyna niepłodności

Niedrożne jajowody - częsta przyczyna niepłodności

Statystyki mówią, że co czwarta polska para, która boryka się z problemem z poczęciem potomstwa, ma kłopoty z niedrożnością jajowodów u kobiety. Niedrożność jajowodów jest najczęściej wynikiem przebytych infekcji intymnych, stanów zapalnych. Doprowadzają one do zrostów, które skutecznie utrudniają plemnikom swobodną drogę do komórki jajowej. Jak leczy się tę dolegliwość?

HSG

Na szczęście, niedrożne jajowody u kobiety można do pewnego stopnia leczyć. Zdarza się, że już samo badanie diagnozujące problem (HSG), polegające na podaniu płynu kontrastowego, niweluje niewielkie zrosty. Zdarza się również odwrotnie - na drodze wędrowania kontrastu przez macicę i jajowody uwidaczniają się nie tylko zrosty, ale także dodatkowe problemy, które mogą powodować problemy z zajściem w ciążę. Czasami są to wady wrodzone w budowie narządów rodnych, a czasami polipy i mięśniaki. 

Leczenie niedrożności jajowodów - najnowsze metody

Niedrożne jajowody można wyleczyć przez przeprowadzenie zabiegu - laparoskopii. Laparoskopia prywatnie - http://maciejzalewski.pl/artykul/laparoskopia-ginekologiczna-prywatnie-wroclaw - odbywana w najlepszych warunkach jest skuteczna, jednak wiele też zależy od tego, w jakim wieku jest pacjentka, która zgłasza się do kliniki. Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że laparoskopia nie leczy chorego jajnika, a to właśnie w jego nieprawidłowym funkcjonowaniu wielu lekarzy upatruje przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Z tego powodu, najczęściej kobiety po 35 r. życia muszą liczyć się z koniecznością przeprowadzenia procedury in vitro (zapłodnienia pozaustrojowego) mimo przebytej laparoskopii. 

Laparoskopia - kiedy jest skuteczna?

Laparoskopia bywa jednak skuteczna, gdy występują zrosty wokół jajników, gdy występuje niedrożność zewnętrznego końca jajowodu, a także gdy pacjentka choruje na endometriozę lub gdy uwidacznia się u niej rozległe bliznowacenie. Ostateczna ocena rokowań zależy od indywidualnej sytuacji pacjentki.

Więcej o tym, jak wygląda laparoskopia, jak się do niej przygotować oraz jak dziś przebiega leczenie niepłodności na stronie ginekologa Macieja Zalewskiego z Wrocławia.

Komentarze : ( 0 )
Zostaw Komentarz :