Background

Zdrowie

Różnica między wypadaniem włosów a łysieniem

Różnica między wypadaniem włosów a łysieniem

Gdy dotyczy nas problem intensywnego wypadania włosów, zwykle opisujemy swój problem jako łysienie. W rzeczywistości jednak istnieje zasadnicza różnica między łysieniem a zwykłym wypadaniem włosów. Każde z tych zjawisk ma inne przyczyny, inny przebieg i prowadzi do nieco odmiennych rezultatów. W skrócie: nie każde wypadanie włosów oznacza łysienie. Poniżej kilka słów o tym, jaka jest różnica między wypadaniem włosów a łysieniem.

Nie każde wypadanie włosów to łysienie

Po pierwsze, bez dyskusji pozostaje fakt, że włosy wypadają nam każdego dnia. Optymalna ilość włosów, które tracimy w ciągu jednej dobry wynosi od 50 do 100. Jest to niewielka ilość, zważywszy na to, że zdrowy człowiek posiada łącznie około 100 do 150 tyś włosów. Regularne wypadanie włosów wynika z tego, że w naturalnie kończy się ich cykl życia i muszą ustąpić miejsca nowym. 
Utrata włosów w określonej wyżej ilości nie jest podstawą do niepokoju. Problem rozpoczyna się wtedy, gdy dziennie tracimy więcej niż 200 pojedynczych włosów. Mówimy wówczas o nadmiernym wypadaniu, które powinno pozostawać pod kontrolą tracheologa. Lekarz ten nie tylko zdiagnozuje przyczynę wypadania włosów, ale też opowie nam o tym, jak zapobiegać dalszemu wypadaniu lub też, jeśli mamy do czynienia z procesem, którego nie da się zahamować, wówczas otrzymamy konkretne przewidywanie odnośnie terminu wyłysienia. Jak mawiają specjaliści z San Medical, im szybciej zdecydujemy się na wizytę u lekarza, tym lepiej.

Jakie są przyczyny łysienia?

Przyczyn łysienia jest wiele. Zdarza się, że przedwczesne łysienie pojawia się w wyniku zaburzeń hormonalnych powiązanych z przebiegiem innych chorób. Niekiedy też związane jest z chorobami skóry, po oparzeniach lub urazach skóry głowy (mamy wówczas do czynienia z łysieniem bliznowaciejącym). Zdarza się, że łysienie dotyka kobiety po porodzie, jednak jest ono odwracalne. Inne możliwe przyczyny występowania łysienia to przedawkowanie leków i niektórych witamin (a przykład tych z grupy A), a także zatrucia pokarmowe lub...przebyta grypa. W tych przypadkach mamy do czynienia z rozlanym łysieniem.

Jak poradzić sobie z problemem?

Łysienie bywa problemem o podłożu psychicznym: to źródło wielu napięć, frustracji. Zdarza się, że jest to początek obniżania się samooceny lub nawet głębszego kryzysu związanego z koniecznością zaakceptowania zmian związanych ze starzeniem się. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z problemem jest przeszczep włosów, który pozwala ograniczyć wpływ utraty włosów na nasze samopoczucie. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto zasięgnąć rady specjalistów. Ciekawostki na ten temat znajdziecie na stronie: https://www.san-medical.pl/.

Komentarze : ( 0 )
Zostaw Komentarz :