Przydatne Porady

Siemie Lniane - lekarstwo sprzed wieków

“Gdziekolwiek siemie lniane jest spożywane dość regularnie, tam ludzie cieszą się lepszym zdrowiem” powiedział kiedyś Mahatma Ghandhi i miał całkowitą rację: ludzkość zna siemię od tysięcy lat i nie wygląda na to, aby ziarna lnu szybko zeszły z podium najbardziej popularnej “superżywności”. Niezwykłe właściwości siemienia znane były już w VI wieku przed naszą erą i wykorzystywane są szeroko w medycynie naturalnej aż do tej pory.

Właściwości lecznicze

Nie bez powodu siemie lniane otrzymało miano superfooda. Co możemy w nim znaleźć?

  • Kwasy omega-3 - posiadają szerokie spektrum działania. Między innymi wzmacniają kości, wspomagają pracę mózgu i serca, a także wzmacniają odporność.
  • Aminokwasy - do ich podstawowych funkcji należy budowa białek. Wpływają jednak także na syntezę serotoniny oraz niektórych hormonów, takich jak adrenalina czy tyroksyna.
  • Błonnik - wpływa na poprawne działanie jelit, obniża stężenie cholesterolu, stabilizuje poziom cukru we krwi.
  • Lignany - wykazują właściwości antynowotworowe, regulują gospodarkę hormonalną i działają antyoksydacyjnie.
  • Ponadto siemie lniane posiada kompleks minerałów (magnez, cynk, wapń potas) oraz witamin (grupy B, C, E, K oraz kwas foliowy) dobroczynnie wpływających na ogólne działanie organizmu.

Jak stosować siemie lniane?

Dostępne jest ono w 3 formach: jako ziarna, olej lub zmielone na proszek.

Ziarna siemienia lnianego posiadają najwięcej składników odżywczych ze względu na swoją nieprzetworzoną formę. Stanowią doskonały dodatek do sałatek, zup i pieczywa. Przygotować je można jak każde inne ziarna: wystarczy podgrzać je na suchej patelni. 

Zmielone siemie lniane jest z kolei łatwiej przyswajalne przez organizm, jednak nie posiada aż tylu wartości odżywczych. Z tego powodu najlepiej mielić ziarna samodzielnie tuż przed spożyciem, na przykład w młynku do kawy. W takiej formie stanowi doskonały dodatek do jogurtów, koktajli owocowych czy jako posypka na kanapki.

Ostatnią formą jest olej tłoczony z nasion. Możemy stosować go jako dodatek do sałatek i surówek, lub po prostu pić jak syrop - choć ta opcja nie wydaje się zachęcająca dla każdego. Oleju jednak nie wolno go podgrzewaniać - nie nadaje się więc do smażenia. Przechowujemy go w lodówce, w butelce z ciemnego szkła.

Dodatkowo olej lniany jest stosowany w pielęgnacji ciała i włosów. Zapobiega łamaniu się kosmyków i ogranicza ich puszenie się, a aplikowany na ciało doskonale nawilża oraz działa przeciwzmarszczkowo.

Siemię lniane we wszystkich trzech formach znajdziesz na sklepagnex.pl - i to w doskonałej cenie!

Powiązane artykuły

Zastosowania wag precyzyjnych w laboratoriach

W laboratoriach na całym świecie precyzja i dokładność pomiarów mają kluczowe znaczenie. W celu zapewnienia najwyższej jakości wyników naukowcy polegają na zaawansowanych narzędziach pomiar...

28 listopada 2023 /
HK
Czytaj więcej

Co należy wiedzieć o kurnikach?

Aby wyprodukować jaja i osiągnąć zadowalające przyrosty masy kury potrzebują tlenu, dlatego do utrzymaniu odpowiedniego klimatu w kurniku niezbędne jest wietrzenie oraz dobre okna do kurnika. Niewł...

5 lipca 2022 /
TN
Czytaj więcej

Woda mineralna a źródlana - jakie są róźnice?

Dla organizmu ludzkiego istotne jest nie tylko to, czy wodę pijemy regularnie, ale także jaką wodę pijemy. Woda do picia w zależności od zawartości minerałów, może różnie wpływać na nasz organizm....

16 sierpnia 2021 /
PM
Czytaj więcej