Background

Jedzenie

Woda mineralna a źródlana - jakie są róźnice?

Woda mineralna a źródlana - jakie są róźnice?

Dla organizmu ludzkiego istotne jest nie tylko to, czy wodę pijemy regularnie, ale także jaką wodę pijemy. Woda do picia w zależności od zawartości minerałów, może różnie wpływać na nasz organizm. Dlatego też, zanim kupimy kolejną zgrzewkę wody do picia, warto zapoznać się z kilkoma przydatnymi informacjami na temat wody. Woda mineralna, a woda źródlana, jakie są różnice oraz dla kogo są dedykowane poszczególne wody? 

Różnice między wodą źródlaną a mineralną

Woda mineralna to woda, w której ilość składników mineralnych musi wynosić powyżej 500 mg na litr wody. Z kolei woda źródlana zawiera średnio do 500 mg składników mineralnych na litr. Co ciekawe, woda mineralna ze względu na dość wysoką zawartość minerałów w swoim składzie ma mocniejszy oraz bardziej intensywny smak.

Wśród wód mineralnych znajdują się wody o niezwykle zróżnicowanym składzie minerałów. Dostarczają one organizmowi ludzkiemu sporą porcję składników takich jak na przykład: magnez, żelazo, wapń oraz sód. Minerały te są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania: układu, odpornościowego, trawiennego, nerwowego oraz mięśniowego, pod warunkiem, że oczywiście występują w optymalnym dla organizmu stężeniu. Warto wiedzieć, że niedobór składników mineralnych, podobnie jak ich nadmiar może źle wpływać na nasze zdrowie, powodując przy tym dolegliwości ze strony nerek oraz stawów, nadciśnienie, liczne obrzęki, mrowienie i skurcze. Z kolei w składzie mineralnym wody źródlanej dominują wodorowęglany magnezu i wapnia, natomiast rzadko występują w tej wodzie chlorki, sód oraz siarczany. Dlatego też woda źródlana jest łagodniejsza nie tylko w smaku, ale także w sposobie oddziaływania na nasz organizm.

Woda niskozmineralizowana 

Naturalna woda źródlana zazwyczaj jest niskozmineralizowana. Tę wodę do picia zaleca się pić dzieciom i osobom z problemami układu pokarmowego. Wody te są bardzo łagodne dla przewodu pokarmowego, ponieważ w składzie tych wód występuje niska zawartość sodu. Woda niskozmineralizowana nie obciąża nerek, a do tego idealnie nadaje się do przyrządzania posiłków.

Naturalna woda

Ze względu na zapotrzebowanie organizmu ludzkiego na poszczególne minerały, należy wybierać wody, które zawierają optymalna dla naszego organizmu ilość składników mineralnych. Woda mineralna ze względu na swoje właściwości może być bardzo pomocna w celach dietetycznych, na przykład woda mineralna z niską zawartością sodu, do suplementacji organizmu składnikami takimi jak wapni lub magnez lub do regulacji niektórych funkcji fizjologicznych, na przykład woda mineralna z dużą zawartością siarczanu magnezu lub wodorowęglanu sodowego.

Woda mineralna dla kogo?

Naturalna woda mineralna polecana jest:

1. Osobom często przebywającym w wysokich temperaturach.
2. Kobietom w ciąży, u których występuje zwiększone zapotrzebowanie na składniki mineralne.
3. Osobom cierpiącym na osteoporozę.
4. Osobom uprawiającym sport.

Jaką wodę wybrać?

Wybór wody zależy od zapotrzebowania naszego organizmu na minerały, które poszczególny rodzaj wody zawiera. Dlatego też warto zastanowić się jakiej wody w danym momencie potrzebujemy. Wodę mineralną jak wodę źródlaną ma w ofercie https://aquazywiec.pl/produkty/wody/ firma Aqua Żywiec, która dowozi do klientów wodę butelkach plastikowych oraz w baniakach.

Komentarze : ( 0 )
Zostaw Komentarz :