Przydatne Porady

Wytrawiacz stomatologiczny do zębów - zastosowanie

Wytrawiacz stomatologiczny znajduje się w każdym gabinecie stomatologicznym i jest niezbędnikiem w stomatologii zachowawczej. Czym jest wytrawiacz i dlaczego jest konieczny? W jakim celu jest wykorzystywany? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
 

Z czego składa się wytrawiacz stomatologiczny?

W składzie wytrawiacza stomatologicznego znajdują się kwas ortofosforowy 36%, baza żelowa, a także barwnik. Tak wysokie stężenie procentowe kwasu fosforowego zapewnia optymalne wytrawianie szkliwa zębów. Jest ono konieczne w wielu sytuacjach. W dalszej części artykułu znajduje się opis konkretnych zastosowań wytrawiacza stomatologicznego.
 

Jak stosować wytrawiacz stomatologiczny?

Pierwszym i najbardziej znanym zastosowaniem wytrawiacza stomatologicznego jest zwiększenie przyczepności różnego rodzaju wypełnień stomatologicznych, np. chemoutwardzalnych i światłoutwardzalnych. Jest to możliwe na skutek tego, że powierzchnia zębów staje się bardziej chropowata po zabiegu wytrawiania, a tym samym zwiększa się jej przyczepność.

 

Po drugie, wytrawianie szkliwa przeprowadza się w celu przygotowania pod aparaty ortodontyczne stałe. Ten preparat stosuje się również do zwiększenia przyczepności laków szczelinowych i bruzdowych. Proces wytrawiania szkliwa jest konieczny również przed zastosowaniem wkładów koronowo-korzeniowych z włókna szklanego.

Poza tym, wytrawiacz stomatologiczny zapobiega powstawaniu szczeliny brzeżnej, na skutek której przedostają się bakterie i resztki jedzenia, które mogą wywołać próchnicę. Wytrawianie szkliwa jest zatem częstym i skutecznym sposobem ochrony wrażliwych zębów przed próchnicą, zapobiegając jej nawrotom.
 

Jak działa wytrawiacz stomatologiczny?

Zawarty w wytrawiaczu stomatologicznym 36% kwas ortofosforowy reaguje z mineralnymi składnikami, poprzez co powoduje jego zmatowienie. Powierzchnia zęba staje się również bardziej chropowata, dzięki zwiększa się jej przyczepność. Preparat ma konsystencję żelową. Wykazuje tzw. właściwości tiksotropowe, czyli upłynnia się pod wpływem mieszania lub nacisku. Podczas nakładania warstwy wytrawiacza stomatologicznego, żel krzepnie od razu po nałożeniu i doskonale przylega do szkliwa. A jednocześnie nie spływa z powierzchni szkliwa. Konsystencja żelowa i opisane wyżej właściwości gwarantują komfort podczas nakładania żel. Kontrastowy kolor wytrawiacza ułatwia jego aplikację, a tuż po niej pozwala na skuteczne usunięcie go z powierzchni zębów.

 

Powiązane artykuły

Butelki z aplikatorem a higiena i bezpieczeństwo stosowania kosmetyków

Dbałość o urodę to nie tylko zakup wysokiej jakości produktów z naturalnych składników. Na bezpieczeństwo stosowania kosmetyków wpływ ma nie tylko ich zawartość chemiczna, ale i sposób ich przechow...

21 lipca 2023 /
RL
Czytaj więcej

Skuteczne metody depilacji miejsc intymnych

Depilacja to bardzo popularny zabieg, na który decyduje się mnóstwo osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pozwala ona na uzyskanie idealnie gładkiej skóry w każdym miejscu. Jedną z najskuteczniejsz...

5 lipca 2022 /
KC
Czytaj więcej

Manicure hybrydowy w domu - co kupić?

Piękne paznokcie z manicure hybrydowym to koszt ok. 120 zł. Tyle średnio zapłacimy za zabieg zrobienia paznokci w przeciętnym salonie piękności. Ze względu na to, że dla wielu kobiet jest to stały...

30 kwietnia 2020 /
ID
Czytaj więcej