Background

Jedzenie

Co należy wiedzieć o kurnikach?

Co należy wiedzieć o kurnikach?

Aby wyprodukować jaja i osiągnąć zadowalające przyrosty masy kury potrzebują tlenu, dlatego do utrzymaniu odpowiedniego klimatu w kurniku niezbędne jest wietrzenie oraz dobre okna do kurnika. Niewłaściwy rodzaj ściółki przy braku wentylacji to krótka droga do chorób. Okna do kurnika muszą być odpowiednio umiejscowione, ponieważ jeżeli nie będą to może to skutkować problemami z układem oddechowym i oczami u kur. Pamiętaj też, aby w kurniku nigdy nie panowały przeciągi.

Konieczne jest to, aby zarówno okna do kurnika, jak i drzwi były szczelnie zamykane, w przeciwnym razie jakiś drapieżnik może zaatakować kury. Ponadto wywietrzniki muszą być skonstruowane w taki sposób, aby żadne zwierzę nie dostało się do środka. Jeśli zamiast wywietrzników mamy uchylany lufcik, w oknie należy zamontować siatkę o drobnych oczkach.

Światło - jakie powinno być

Światło słoneczne jest ptakom niezbędne do wytwarzania witaminy D, która reguluje gospodarkę fosforowo-wapniową w ich organizmach. Okna do budynku gospodarczego - kurnika, nie może być zbyt małe właśnie z powyższego powodu. Dodatkowo światło słoneczne działa bakteriobójczo! Rozmiary takiego okna powinny odpowiadać 1/3 powierzchni pomieszczenia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że światło dotrze we wszystkie zakątki kurnika. Najlepiej, jeśli okno wychodzi na wschód bądź południowy wschód – wtedy oświetlenie będzie wystarczające nawet zimą, gdy słońce znajdzie się nisko nad horyzontem. Bezwzględnie pamiętaj, że w sytuacji, gdy temperatura spadnie poniżej 5°C, kury nie powinny opuszczać kurnika. Aby zapewnić im dłuższy dzień świetlny możemy w tym celu zamontować w kurniku zwykłe żarówki lub świetlówki. Natężenie światła zimą powinno wynosić 3 W na 1 m2 podłogi. Dzień nie może być zbyt długi, a oświetlenie zbyt jaskrawe, ponieważ czynniki te wpływają na wzrost agresji, co prowadzi do skubania piór u kur.

Odpowiednia ściółka w kurniku

Bez wątpienia rodzaj ściółki ma wpływ na zdrowie i samopoczucie ptaków. Jeśli ściółka jest za bardzo wilgotna to zaskorupia się i nie pochłania gazów. Najlepszym materiałem ściółkowym są wióry drewniane, które wykazują wysoką chłonność i elastyczność przy braku tendencji do zbrylania. Można także stosować trociny, sieczkę ze słomy pociętej na kawałki o długości od sześciu do ośmiu centymetrów i piasek. Niemniej jednak taki materiał nie zapewnia izolacji, co jest jego wadą. Jeśli jednak zamierzasz trzymać kury nioski, ściółka z piasku może okazać się pomocna w oduczaniu ptaków znoszenia jaj poza gniazdem.

Nie możesz zawilgacać ściółki, jest do dobre dla kondycji kur. Aby tego pilnować należy regularnie ją sprzątać, ale także zbilansować dietę kur, ponieważ zbyt duża ilość białka przyczynia się do wzrostu wilgotności odchodów. Podobnie działa nadmiar chlorków potasu i sodu, które zwiększają pobieranie wody. Nadmiar tłuszczu w paszy prowadzi z kolei do zaskorupiania ściółki. Ostatnie o czym musisz pamiętać w kontekście ściółki jest to, że materiał przeznaczony na ściółkę musi być wolny od patogenów i suchy, w nieodpowiednio przechowywanych ścinkach i wiórach często rozwijają się grzyby.

Więcej informacji na temat stolarki okiennej znajdziesz na stronie ola-kaliska.pl.

Komentarze : ( 0 )
Zostaw Komentarz :