Background

Zdrowie

Krzywa przegroda nosowa - do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Krzywa przegroda nosowa - do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Krzywa przegroda nosowa oznacza problem z pełną drożnością nosa. Niedrożny nos może doprowadzać do licznych schorzeń, które pozornie nie wydaja się być związane z nieprawidłowym oddychaniem. Dodatkowo, skrzywienie przegrody nosowej może być widoczne i objawiać się defektem estetycznym. Mimo to, najczęstszymi pacjentami gabinetów  lekarskich w tym aspekcie są wcale nie najmłodsi pacjenci, przeczuleni na punkcie swojego wyglądu, a osoby będące w średnim wieku. Dlaczego tak się dzieje? „Krzywa przegroda nosowa może nie przeszkadzać nam przez długie lata. Po 40-stce jednak wszystko się zmienia, bo sam nos zaczyna się starzeć“ - mówi laryngolog (Kraków)

Dlaczego krzywa przegroda nosowa najbardziej przeszkadza po 40-stce?

Krzywa przegroda nosowa może przeszkadzać dopiero wtedy, gdy proces starzenia się ciała zaczyna nabierać tempa. A tak dzieje się, gdy na pewnym etapie życia zaczynają znacznie zanikać włókna kolagenowe. Pojawiają się zmarszczki, skóra traci elastyczność, a wnętrze nosa przestaje być już tak jędrne jak wcześniej. Dodatkowo, krzywa przegroda nosowa z wiekiem daje o sobie coraz częściej znać przez pojawiający się coraz częściej katar. Pacjenci zaczynają chrapać, dostrzegają również pierwsze symptomu rozwijającego się zespołu bezdechu sennego. 

Zabieg prostowania przegrody nosowej

Gdy mamy podejrzenia, że nasza przegroda nosowa nie jest prosta, warto udać się do lekarza laryngologa, który posiada specjalne narzędzia lekarskie, pozwalające na ocenę stanu rzeczy. Jeśli wskazania do naprostowania przegrody nosowej są wyraźne, wówczas lekarz zaleci nam przejście przez zabieg. Podczas zabiegu naprawiane będą nie tylko tkanki chrzęstne, ale również kości leżące głębiej. Dlatego zabieg musi zostać przeprowadzony pod pełną narkozą. Najlepiej jest, jeśli w operacji naprawy przegrody nosowej uczestniczy również chirurg plastyczny, który będzie w stanie kontrolować sprawę pod kątem estetycznym. Po zabiegu pacjent musi nosić opatrunek usztywniający i regularnie uczęszczać do kliniki na kontrole.

Komentarze : ( 0 )
Zostaw Komentarz :