Background

Uroda

Wytrawiacz stomatologiczny do zębów - zastosowanie

Wytrawiacz stomatologiczny do zębów - zastosowanie

Wytrawiacz stomatologiczny znajduje się w każdym gabinecie stomatologicznym i jest niezbędnikiem w stomatologii zachowawczej. Czym jest wytrawiacz i dlaczego jest konieczny? W jakim celu jest wykorzystywany? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
 

Z czego składa się wytrawiacz stomatologiczny?

W składzie wytrawiacza stomatologicznego znajdują się kwas ortofosforowy 36%, baza żelowa, a także barwnik. Tak wysokie stężenie procentowe kwasu fosforowego zapewnia optymalne wytrawianie szkliwa zębów. Jest ono konieczne w wielu sytuacjach. W dalszej części artykułu znajduje się opis konkretnych zastosowań wytrawiacza stomatologicznego.
 

Jak stosować wytrawiacz stomatologiczny?

Pierwszym i najbardziej znanym zastosowaniem wytrawiacza stomatologicznego jest zwiększenie przyczepności różnego rodzaju wypełnień stomatologicznych, np. chemoutwardzalnych i światłoutwardzalnych. Jest to możliwe na skutek tego, że powierzchnia zębów staje się bardziej chropowata po zabiegu wytrawiania, a tym samym zwiększa się jej przyczepność.

 

Po drugie, wytrawianie szkliwa przeprowadza się w celu przygotowania pod aparaty ortodontyczne stałe. Ten preparat stosuje się również do zwiększenia przyczepności laków szczelinowych i bruzdowych. Proces wytrawiania szkliwa jest konieczny również przed zastosowaniem wkładów koronowo-korzeniowych z włókna szklanego.

Poza tym, wytrawiacz stomatologiczny zapobiega powstawaniu szczeliny brzeżnej, na skutek której przedostają się bakterie i resztki jedzenia, które mogą wywołać próchnicę. Wytrawianie szkliwa jest zatem częstym i skutecznym sposobem ochrony wrażliwych zębów przed próchnicą, zapobiegając jej nawrotom.
 

Jak działa wytrawiacz stomatologiczny?

Zawarty w wytrawiaczu stomatologicznym 36% kwas ortofosforowy reaguje z mineralnymi składnikami, poprzez co powoduje jego zmatowienie. Powierzchnia zęba staje się również bardziej chropowata, dzięki zwiększa się jej przyczepność. Preparat ma konsystencję żelową. Wykazuje tzw. właściwości tiksotropowe, czyli upłynnia się pod wpływem mieszania lub nacisku. Podczas nakładania warstwy wytrawiacza stomatologicznego, żel krzepnie od razu po nałożeniu i doskonale przylega do szkliwa. A jednocześnie nie spływa z powierzchni szkliwa. Konsystencja żelowa i opisane wyżej właściwości gwarantują komfort podczas nakładania żel. Kontrastowy kolor wytrawiacza ułatwia jego aplikację, a tuż po niej pozwala na skuteczne usunięcie go z powierzchni zębów.

 

Komentarze : ( 0 )
Zostaw Komentarz :