Background

Zdrowie

Prześwietlenie zębów: jak wygląda?

Prześwietlenie zębów: jak wygląda?

Prześwietlenia rentgenowskie na trwale zrewolucjonizowały diagnostykę wielu różnych chorób. Nie inaczej sprawa wygląda w obszarze stomatologii i ortodoncji. Również tutaj ta technika diagnostyczna znajduje bardzo szerokie zastosowanie i pomaga stomatologom leczyć nasze zęby. W ostatnich latach obserwujemy bardzo pozytywne trendy w zakresie rosnącej świadomości w polskim społeczeństwie odnośnie odpowiedniej ochrony i profilaktyki dentystycznej. Przykuwamy coraz znaczniejszą uwagę do tego, w jakim stanie jest nasze uzębienie i wkładamy intensywniejsze starania w leczenie chorych zębów. Dlatego też rośnie zastosowanie i zainteresowanie rozlicznymi technikami dentystycznymi.

Prześwietlenie zębów - różne rodzaje zdjęć

Wbrew temu, co niektórzy mogliby sądzić, istnieją różne rodzaje zdjęć. W mieście Szczecin zdjęcia można zrealizować w pracowni radiologii stomatologicznej https://panoramicdent.pl/. Wykonujemy je w zależności od naszych bieżących potrzeb diagnostycznych - oczywiście o formie zdjęcia decyduje lekarz. Każdy rodzaj posiada swoje unikalne cechy i właściwości, które pomogą w jak najlepszy możliwy sposób wdrożyć odpowiednie leczenie i skutecznie zadbać o nasze zdrowie. Przyjrzyjmy się więc bliżej dostępnym rodzajom zdjęć.

Zdjęcie punktowe - kiedy trzeba rozwiązać bardzo konkretny problem.

Fotografia jest wykonywana na błonie rtg, która posiada wymiary 3x4cm. Najczęściej używane jest jako prześwietlenie jednego, konkretnego zęba. Maksymalnie może obejmować cztery zęby. Zazwyczaj wykonywane jest po to, aby zdiagnozować przyczyny bólu zęba; sprawdzić go pod kątem występowania próchnicy czy zmian zapalnych wokół wierzchołka korzenia. Do wykonania badania nie potrzebujemy żadnych specjalnych skierowań. Warto wspomnieć także o tym, iż jest to jedno z najmniej obciążających badań radiologicznych. Uzyskane efekty poprzez zdjęcie punktowe kilkukrotnie przewyższają potencjalne ryzyko.

Zdjęcie pantomograficzne - całościowy przegląd stanu uzębienia

To prześwietlenie zębów jest wykonywane przed niektórymi zabiegami chirurgicznymi. Ale przede wszystkim po to, aby otrzymać całościowy obraz stanu uzębienia oraz wszystkich tkanek je otaczających. Takich jak: tkanka kostna wyrostków zębodołowych, zatoki szczękowe, wyrostki żuchwy, żuchwa, łuki zębowe. Zdjęcie pantomograficzne cenione jest za szeroki obraz diagnostyczny, jaki daje to prześwietlenie zębów.

Zdjęcie cefalometryczne - dla obrazowania czaszki

Dzięki niemu uzyskujemy obraz tkanek twardych i miękkich twarzy, zatok przynosowych czy podniebienia twardego. Zdjęcie cefalometryczne nie jest szczególnie obciążające pod kątem radiologicznym. Jest wymagane także w początkowych etapach leczenia wad zgryzu. Badanie jest zupełnie bezbolesne i trwa zaledwie kilka sekund.

Prześwietlenie zębów pełni bardzo ważną rolę w diagnostyce i leczeniu. Różne rodzaje zdjęć i prześwietleń dostosowane są do konkretnych chorób i dolegliwości, które mają zostać leczone. Należy pamiętać o tym, że ten rodzaj diagnostyki jest bezbolesny i nie obciąża nas szczególnie pod względem radiologicznym ze względu na przyjęcie niskiej dawki promieniowania.

Komentarze : ( 0 )
Zostaw Komentarz :